BEŞİKTAŞ’IN EN GÜZEL 8 FORMASI

 

Beşiktaş 1992-1993 forması

1992-1993
1992/1993 sezonuna ait olan bu tasarım, omzundan üç şeritli diye tabir ettiğimiz ve o sene üretici firmanın dünyanın pek çok klübüne uyarladığı bir tasarımdır,; Üretici firma logosunun da evrim geçirdiği açıkça görülmekte olup omuz kısmında ayrıca daha önceki sezonlarda da gördüğümüz “Şampiyon Beşiktaş” baskısı bulunmaktadır. 40a yakın maçın olduğu bu sezonda takribi 25 maçta giyilmiştir. Forma kumaşında dikey olarak uygulanmış ve üç şeritli olan üretici firma tasarımı bulunmaktadır.

Beşiktaş 1993-1994 forması

1993-1994
1993/1994 sezonuna ait olan baklavalı beyaz formanın ilk kez tanıtıldığı ama çok fazla kullanılmadığı 1993-1994 sezonu haricinde bu formanın asıl yoğunlukta kullanılması bir sonraki sezondur.

Beşiktaş 1996-1997 forması

1996-1997
Lila formadan sonra ikinci bir efsane forma olarak betimleyebileceğimiz bir forma da kırmızı baklavalı diye adlandırılan bu tasarımdır. Daha önce beyaz renkli tasarımı kullanılmış ve bu sezonda kırmızı rengi kullanılmıştır. Üretici firmanın özel logolu kumasından üretilen bu forma parlak kumaşı ile dikkat çekmektedir. Tasarım açısından ele alındığında omuz ve torso kısmına kadar uzanan kartal kanadı tasarımı kırmızı rengin yarattığı kontrast ile daha çok öne çıkan bir tasarım öğesi haline bürünmüştür.

Beşiktaş 1997-1998 forması

1997-1998
Tarihimizdeki en iyi tasarlanmış çubuklu formamız diyebileceğim bu forma aynı zamanda kurumsal kimlik çalışmalarının forma tasarımına yansımış ilk halidir Salt üretici firma şablonlarına sadık kalınmamış, formanın arkasında klüp arması imite edilerek forma numarası için ayrı bir alan yaratılmıştır. Beşiktaş ismine de özel bir logo tasarlanmış ve o sezon diğer tüm klüp ürünlerinde olduğu gibi aynı font ve stilde bu formada da kullanılmıştır. En can alıcı özelliklerden bir taneside çubukların üzerindeki ince kırmızı çizgilerdir. Böylelikle klüp arması ve renk uyumu da en üst seviyeye çıkarılmıştır.

Beşiktaş 1997-1998 forması2

1997-1998
Tıpkı çubuklu forma gibi, o sezon kurumsal kimliğin yerleştirilmeye çalışıldığı ve aynı zamanda üretici firmanın da sıradışı sayılabilecek bir tasarımıyla karşımıza çıkan bu forma şampiyonlar liginde kullanılmış ve hafızalarda yer edinmiştir. Beşiktaş’ın kurumsal kimlik logosu, arma şeklindeki alan üzerindeki forma numarası bu çalışmaların vazgeçilmezi olmuş, yakanın altındaki ince kırmızı bant ve yine kırmızı üretici firma logosu formanın orjinalliğine ayrı bir hava katmıştır. Aynı formanın siyah üretici firma logolu olanı da vardır ve lig maçlarında giyilmiştir.

Beşiktaş 1999-2000 forması

1999-2000

Millenyumdan evvelki son iki formaya geldiğimizde taraftarın dilinde “’asimetrik forma” olarak adlandırılan formaları görüyoruz. Bunun sebebi formaların ön tarafında bulunan diagonal şeritlerdir. Her ne kadar üretici firmanın hazırlamış olduğu standart şablon üzerine tasarlanmış olsa da, başarılı bir tasarım olarak göze çarpmaktadırlar. Forma kumaşları parlak, ve bir nevi “cor du roy” yani fitilli bir kumaş tasarımını andırmaktadır. Hem siyah hemde beyaz formada kullanılan şeritlerdeki kırmızı öğeler tasarımları tamamlayıcı olmuştur. Logoların yerleşkesi de bu “asimetrik” formada simetrik bir şekilde olmuştur. Son olarak bu sezonun diğer formalarında da görüldüğü gibi resmi lisanslı ürün logoları formaların üzerlerine dikilmiştir.

Beşiktaş 2002-2003 forması

2002-2003
100. yıl formalarımız. Pek tabi ki de ilk başta efsane formalarımızın en hakikisi diyebileceğimiz ve sonraki yıllarda 3 kere daha yeni versiyonu çıkan nostalji formamız. Tasarımı gerçekleştiren ekip 1940lar dönemini baz alarak 100 yıllık tarihe çok daha sağlam bir vurguda bulunmuştur. Pek tabiki de günümüzün modern gereksinimi olan sponsor logoları formaya eklenmiş olsa da, o nostaljik havasını hiçbir şekilde yitirmemiştir. Arma etrafındaki 1903-2003 ibaresi şampiyonlukla sonuçlanan bu sezondaki formaların tümünde yer almaktadır.

Beşiktaş 2002-2003 forması2

2002-2003

Tarihimiz boyunca yüzüncü yıla kadar futbol takımlarımızda oynamış tüm futbolcuların isimlerinin yer aldığı, isimli forma olarak da adlandırılan formamızdır. Üzerinde takribi 700 sporcumuzun isimleri bulunmaktadır. Şablon olarak çubuklu formanın aynısı esas alınmış, kumaş olarak da parlak ve satenimsi bir kumaş tercih edilmiştir. Efsane formalarımız arasında kendisine yer edinmiş olan bu forma sırt kısmında da o yıl özel olarak kullanılan 100. yıl logosunu da taşımaktadır.

kaynak:

beşiktaş forma koleksiyonu facebook sayfası

beşiktaş forma koleksiyonu instagram sayfası

2 thoughts on “BEŞİKTAŞ’IN EN GÜZEL 8 FORMASI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir