Ağzınıza Layık 8 Farklı Börek Tarifi

  1. Su Böreği:  Yapması zor yemesi bir o kadar lezzetli, her babayiğidin harcı olmayan, birçok diyetin can düşmanı bir lezzet. Onu karşısında ne Dukan, ne Sibel Can, ne Hülya Avşar diyetleri durabildi. Şimdi de gözüne Karatayı kestirdi. Eğer bir diyet bozulacaksa onun uğruna bozulur. İşte sizin için seçtiğimiz en iyi su böreği tarifi için resme tıklayın.

 

su böreği       2.Boşnak Böreği(Mantısı): Çok kişi tarafından bilinmese de muhteşem bir lezzete sahip bir börek. Sarımsaklı yoğurtla birlikte yenmesinden dolayı mantı dense de aslında bir börek çeşidi. Kıymalısı, patateslisi, ıspanaklısı da bulunan bu böreğin bence en iyisi kuşbaşı etli olanıdır. Bazı yerlerde kıymalı yapılsa da aslı bıçak arası yapılmış ettir. Dışının çıtır çıtır ve ince olması, içindeki etlerin ise sulu kalması makbüldür. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim. Evde yapmak isteyenler  tarif için resme tıklayın

Boşnak-böreği

3. Kol Böreği : İsminden dolayı birçok şakanın konusu olsa da en çok tüketilen ve sevilen lezzetlerden biridir. Neredeyse her yörede bulunan bu börek çeşidi farklı malzemelerle yapılmaktadır. Özellikle kıymalı, ıspanaklı, patatesli en çok sevilen ve yapılan türleridir.  Kol böreği bu özellikleriyle listemize girmeyi hak ediyor. Sizin için seçtiğimiz tarife ulaşmak için lütfen resmi tıklayın.

kol böreği

     4. Paçanga Böreği: Son yıllarda giderek popülerleşen bu börek evlerde daha sık yapılır oldu. Hem bol yağda kızartılanı hem de fırında yapılanı bulunsa da her ne kadar sağlıksız olsa da kızartmasının tadı bambaşka. Dışının yufkasının çıtır çıtır ve altın sarısı olması makbuldür. İçi farklı malzemelerle doldurulsa da gerçek paçanga böreği pastırma ile yapılır. Tabi işin içinde pastırma olunca biraz da olsa dikkatli olmak şart :). Siz en iyisi hafta sonları yalnızken yapın yiyin. Ya da amaaaan boş verin ne zaman canınız çekerse yiyin. Zaman güzel şeyleri erteleyemeyecek kadar kısa. Sizin için seçtiğimiz tarif için resme tıklayın.

paçanga

 5. Kaytaz Böreği: Antakya yöresi yemekleri ile meşhur bir bölge. Tabi ki kendine has bir mutfak kültürü olan bu yerden lezzetli sonuçlar çıkıyor. Farklı baharatları ve lezzetleri bu bölgeyi özel kılıyor. Kaytaz böreği de işte bu lezzetlerin bir sonucu yapılış yöntemi olarak birçok böreğe benzese de bence bu böreği özel kılan içerisine katılan malzemeler. Hala denemediyseniz tarif için resme tıklayın.

kaytaz böreği

6. Samsı: Çok bilinmeyen kastamonuya ait bir börek çeşidi olan samsı muska şeklinde  yapılan bir tür börektir. Hint yemeği olan samosa ya çok benzemektedir ancak köken olarak bir ilişki var olup olmadığı konusunda bir bilgi yok. Kastamonuya ait lezzetler genelde çok bilinmemekte. Özellikle hamur işleri konusunda çok farklı tarifler mevcut. Bu nedenle bu tatların daha çok tanınması gerektiğini düşündüğüm için bu tarif listemize girdi. Samsı Kastamonu’da genelde patates ile muska şeklinde sarılıp bol yağda dışı çıtır içi sulu ve lezzetli olacak sekilde yufkadan yapılır. İnternette bu börekle ilgili pek tarif bulunmuyor biz sizin için bulduk tarif için resme tıklayın.

samsı

  7. Talaş Böreği: Dışı çıtır çıtır ağızda dağılan ve adını hak eden bir börek. Yapması çok kolay ve çok lezzetli.  Milföy hamuru ile yapılan talaş böreği, milföy hamurundan yapılmasından dolayı ağızda çıtır çıtır dağılıyor. Tabi ki milföy hamurunu evde hazırlayabilecek bir babayiğit varsa yapsın ancak “hayat milföy hamurunu evde hazırlayamayacak kadar kısa” her şeyi evde yapmanın önemli olduğunu düşünsem de milföy için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sizinle burada paylaşacağım tarif kavurmalı talaş böreği.  Tarif için resme tıklayın.

talaş-böreği

8. Laz Böreği: Adından da tahmin edileceği gibi bu işte bir terslik var. Havasından mı suyundan mı bilmiyorum ama işin içerisinde Karadeniz var sa işlerin ters olması olağan oluyor :). Laz böreği aslında bir tatlı peki neden burada listeye girdi çünkü her zaman yemekler tatlıyla bitmeli:). Laz böreği içerisi muhallebi ile doldurulan biraz şöbiyeti andıran bir tatlı. Yolu Karadenize düşenlerin kesinlikle denemesi gereken bir lezzet. Ama evde denemek istiyorum diyorsanız sizin için seçtiğimiz tarif için resmi tıklayın.

Laz böreği

Afiyet Olsun…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir