BİRBİRİNDEN LEZZETLİ 8 FARKLI PATATES TARİFİ

Patates Amerika kıtasının keşfiyle görece olarak  yemek kültürümüze yeni girse de benimsenmesi pek uzun sürmedi. Patates öyle bir sebze ki her şeyle iyi gidiyor. Patates sevmeyen yoktur.Hatta öyle ki çocuklar bile sever(ki çocuklar bu konuda çok seçicidir).  işte sizin için seçtiğimiz patatesten yapılabilecek birbirinden güzel, lezzetli ve iştah açan 8 tarif.

  1. Patates Kızartması: Evet farklı tarif dedik ama patates kızartmasını bu listeye koymasaydık bir şeyler eksik kalırdı. Çok sağlıklı olmasa da çok lezzetli. Bu lezzete kim hayır diyebilir ki. Ama iyi patates kızartması çok kolay gibi görünse de yapması ustalık ister. Dışı çıtır ama yanmamış, içi yumuşak kurumamış, elinle tuttuğunda formunu koruyan(öyle her şeye boyun eğmeyen:) ) bir patates kızarması. İşte bu bahsettiğim patates kızartmalarının kutsal kasesi. Tarif için resmi tıklayın.

patates-kizartmasi

2.Patates Makarna: Patates her şeyi yapmaya imkan veren bir sebze. Bunun kanıtı da patates makarna. Yaratıcılık konusunda bu tarif bir numarayı hak ediyor.  Bu tarifi denemek isteyenler. Tarif için resmi tıklayın.

patates-makarnası

3. Patates Waffle: Bu tarifi görünce hemen denemeliyim dedim. Gerçekten çok yaratıcı, görüntüsü muhteşem, patates olup da lezzetinin kötü olması zaten mümkün değil. Hazır çips almak yerine yapılabilecek muhteşem bir atıştırmalık. Bu tarifi demek isteyenler resme tıklasın.

patates waffle tarifi

4. Kumpir: Patates deyince akla gelen muhteşem bir lezzet. Özellikle Beşiktaş Ortaköy de gezinirken kumpir yememek mümkün değil. Ama bence hiçbir şey evde itinayla yapılan bir yemeğin yerini tutamaz.   İçerisinde erimiş peynirin uzaması, tereyağı ile patatesin lezzetinin karışması ve tabi ki en son patatesin kabuğuna yakın hafif çıtırdamış karamelize olmuş yeri. Offf anlatırken ağzım sulandı :). Bu tarife ulaşmak için resme tıklamayı unutmayın.

kumpir tarifi

5. Fırınlamış Patates Düşes: Patates püresinin fırınlanması ile yapılan bu tarif gerçekten lezzetli görünüyor. Dışının hafif kızarması patates püresinin yumuşaklığı ile hafif bir kontrast yaratıyor. İyi bir yemeğin sırlarından birisi de bu kontrastlıktır. Farkında olmasakta  birçok yemekte bunu ararız. Bu tarife ulaşmak isteyenler resme tıklayın.

firinda-duses-patates

6.Patates Mantısı: Mantının yalancısını, gerçeğini, kolayını kısaca her şeyini yaptık. Ee tabi patates mantısı da olmazsa olmazdı.  Patatesle yoğurt uyumu her zaman güzeldir. Bu tarifte bu lezzeti barındırıyor. Görüntüsü de gerçekten göze hitap ediyor. Patatesle yapılabilecek güzel bir tarif. Tarife ulaşmak isteyenler resme tıklayın.

patates mantisi

7. Fırında Patates Dilimi:  Patates fırında bir başka lezzetli oluyor. Bir de dilim dilim ayrılıp arasına tereyağ ve baharatlar konulur sa işte o zaman bir lezzet patlaması oluyor. Son zamanlarda popüler olan bu tarife bakmak isteyenler resme tıklayın.

fırında patates dilimi

8. Patates Köftesi: Son yıllarda dondurulmuş patates kroketlerin ortaya çıkması bize unuttursa da o çocukluğumuzun tadı. Bize kolay diye yutturulan hazır ve yavan kroketler yerine sadece birkaç dakikanızı ayırarak yapabileceğiniz bir tarif. Köfte olan her şeyi yemek çok keyifli buna patates köftesi de dahil. Hazır dondurulmuş olanı yerine tarife ulaşıp yapmak isteyenler resme tıklayın.

patates-koftesi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir