Evde Yapabileceğiniz 8 Farklı Ekmek

 

Ekmek bizim için her şey, başka hangi toplumda ekmek yere düştüğünde öpülüp alna konulur ki. O yemeklerimizin katığı, fakirin temel protein kaynağı kaynağı. Her ne kadar kilo aldırsa da, Karatay savaş açsa da ekmekten pek vaz geçeceğe benzemiyoruz. Ekmeksiz bir kahvaltı nasıl düşünülebilir ki. Hele taze yapılmış ekmeğin içerisine tereyağı koymaktan daha lezzetli ne olabilir.

Bu topraklarda farklı kültürlerden gelen birçok lezzetli ekmek tarifi bulunsa da bu tarifler unutularak yerini beyaz ekmeğe bıraktı. Son yıllarda insanların sağlık bilincinin artması, yeniden farklı ekmekleri popüler yapmaya başladı. İnsanlar artık kendi ekmeklerini kendileri yapmak istiyorlar. İşte bu ihtiyaca cevap verebilecek 8 farklı ekmek tarifini internetten sizin için derledik.

  1. Pita Ekmeği: Bir ortadoğu ve arap ekmeği olan pita(bizim pideye benziyor) gerçekten çok lezzetli görünüyor. Sandaviç yapmak için çok güzel bir tarif.  Bu tarifi evde yapmayı denemek isteyenler tarif için fotoğrafı tıklayın.

pitaekmegi

2. Kuru Domatesli Ekmek: Doğal yollardan güneşte kurutulmuş domates hafif eksi tadı gerçekten çok lezzetli. İtalyanlar kurutulmuş domatese fesleğen ve zeytinyağı dökerek sıcak ekmekle yemeyi seviyorlar. Tabi ki ekmeği bu malzemeler le yapmak gerçekten güzel bir fikir. Geriye tek bir şey kalıyor kaliteli sızma bir zeytin yağına ekmeği banmak. İşte lezzetli yemeğin temeli sadelik ve kaliteli malzeme. Tarifi görmek isteyenler resme tıklayın.

kuru domatesli ekmek

3. Ekşi Tarhanalı Ekmek: Kastamonu bölgesinde tarhana dereotlu, domatesli, soğanlı, süt ve bir çok baharat ile yapılıyor. Bu malzemelerle  hamur mayalandırılıp kurutulmadan buzdolabında saklanıyor. Çiğ tarhana aslında hamur mayalamak için çok güzel bir zemin hazırlıyor. Ülkemizin zenginlikleri tabi ki ekmeğe de yansıyor. Bu tarifi bakmak için lütfen resmi tıklayın.

ekmek

4. Yulaflı ve Kepekli Ekmek:  Günümüzde diyet yapmaya çalışanların en çok tercih ettiği ekmek olan kepek ekmeği bize sağlığı vadediyor. Ancak o kadar lezzetli oluyor ki yedikçe insanın yeyesi geliyor. Eee bir de zaten diyet ekmeği zarar gelmez deyince,  arasına şöyle tam yağlı güzel bir peynir konulunca, bu lezzetin sonunda suçluluk hissetmemek mümkün olmuyor. Diyet yapanlar tarif için resme tıklamayı unutmayın.

yulaflı ekmek

5. Peynirli Patatesli Çiçek Ekmek:  Ekmeğinizi sandviç yapmak için uğraşmak istemeyenler bu tarif tam size göre. Bu ekmeği sıcak sıcak sofraya koyduğunuzda kapış kapış yeneceği aşikar. Tam da çocukların seveceği türden bir tarif. Böylece çocuğunuzun peynir ve patates yediğinden de emin olursunuz. Tarif için resme tıkayın.

çiçek ekmek

6. Alman Ekmeği: Bu tarif geleneksel ekmek yapma yönteminden biraz daha farklı. Daha küçük boyutlarda olması hem kolaylık sağlıyor hem de hoş görünüyor. Almanlar sadece iyi araba yapmıyorlar aynı zamanda fırıncılıkta da çok iyiler. Birbirinden farklı ekmek tarifleri hem göze hem de mideye hitap ediyor.Bu farklı tarifi denemek için resme tıklayın.

Alman ekmegi

 7.Karpuz Görünümlü Ekmek: Bu ekmeğin görüntüsü gerçekten çok hoş. Gerçekten çok yaratıcı.Misafirlerinizi şaşırtmak için mutlaka bu ekmeği denemelisiniz. Lezzetini de merak ediyorsanız tarif için resme tıklayın.

karpuz-gorunumlu-ev-ekmegi

8.Yufka Ekmek: Bu ekmeğe her yörede farklı isimler verilmekte.Örneğin işkefe ya da serme. Kadınların imece usulü yaptığı bu ekmek bahçede sac üzerinde yapılır. Serme yumuşak bırakılmakta ve taze yenilmektedir. İşkefe ise kurutulmakta ve günlerce kullanılmaktadır. Kurutma geleneksel bir koruma yöntemidir. Kışın bu kurutulan ekmekler hafif ılık su ile ıslatılarak taze gibi yenilir. Özellikle kavurma ile dürüm yapıldığında inanılmaz olur.  Yada börek için taze yufka gibi kullanılabilmektedir. Bu güzel ve geleneksel tarif için resme tıklayın.

yufka ekmeği

2 thoughts on “Evde Yapabileceğiniz 8 Farklı Ekmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir