Adana’nın En Meşhur 8 Yemeği

Adana haberlere sürekli adliyesi ile konu olsa da aslında bir yemek şehri. Birbirinden farklı ve lezzetli yemekleri ile büyülüyor. Eğer Adana’ya yolunuz düşerse kesinlikle bu farklı lezzetleri denemenizi öneririz. Ama eğer gidemiyorsanız da üzülmeyin biz üşenmedik sizler için evde yapıp denemeniz için 8 tarif seçtik

1 Adana Kebap: Adana Kebap her ne kadar başta bir yöresel yemek olsa da artık Türkiye’nin neresine giderseniz gidin her restorantta karşılaşacağınız bir yemek haline geldi. Tabi ki Adana’da yemeden Adana  kebap yedim demeyin. Satır arası çekilen etin kıvamı ve lezzeti iyi bir Adana’nın en önemli sırrıdır. İyi Adana kebap sırları için resmi tıklayın.

adana kebap

2 . Analı Kızlı Köfte: Analı kızlı birçok ilde de bulgurla yapılan bir sulu yemek. Büyük ve küçük köftelerden oluşan bu yemek daha denemediyseniz kesinlikle denemeniz gerekiyor. Genelde evlerde yapılan yemekler en iyi yemekler olur bu  yemekte öyle bir yemek. Görüntüsü de muhteşem olan bu tarifi görmek isteyenler fotoğrafı tıklayın.

Analı-kızlı köfte

3 . Şirdan: Dünyanın en iyi yemekleri aslında düşük bütçeli ve pek beğenilmeyen malzemeleri kullanıp bundan muhteşem tatlar çıkaran mutfakların bir ürünüdür. Şirdan iste tam da böyle bir tarif. Görüntüsü olarak insanı pek cezbetmese de lezzeti ile birçok tutkunu olan bir yemek. Adanalılar bu yemeğe bayılıyor.Yemek konusunda sabit fikirli olmamak gerektiğini birçok kez görmüş birisi olarak size tavsiyem: ön yargılarınızı bir kenara bırakın Adana’ya giderseniz  bu yemeği mutlaka tadın. Tarifi görmek isterseniz de resme tıklayın.

sirdan-tarifi

4. Bici Bici: Adana deyince akla gelen şeylerin başında gelir bici bici. Adananın sıcak havasında bir serinletici olarak ortaya çıkmış yaratıcı bir tarif. Yazın Adana’ya yolunuz düşerse kesinlikle deneyin. Tarif için de resme tıklamayı unutmayın.

bici bici

5. Fellah Köftesi: Ülke olarak bulgurdan çok farklı tarifler çıkarabiliyoruz. Neredeyse yer yörede bulgurdan yapılmış çok lezzetli tarifler bulunuyor. Tabi Adana da bu durumda istisna değil . İşte fellah köftesi tam da böyle bir tarif çok basit ama lezzetli. Biz malzemeleri bereketli kullanmayı ve bu basit malzemeleri çok lezzetli kılmayı çok iyi biliyoruz. Fellah köftesi tarifi için resme tıklamayı unutmayın.

fellah köftesi

6. Tirşik Çorbası: Anadolu o kadar kadim bir medeniyet ki bu topraklarda yaşayan her toplum buranın otuna kadar öğrenmiş onu lezzetli hale getirip enfes tatlar haline getirmeyi başarmıştır. Bu tarifte işte bu yemeklerden birisi. Ben çocukken her kadın ilk bahar gelip otlar büyüdüğünde kırlık bir yere gider ve yenecek otları toplayıp akşam ondan yemek yapardı. Artık kaç kişi bu konuda bilgi sahibi bilmiyorum ama gelecekte yok olması muhtemel. bu nedenle bu tarz yemeklerin kalıcılığını artırmak yapabileceğimiz belki de en önemli katkı olur. Lafı fazla uzattık işte tarif. Resme tıklayın.

tirşik çorbası

7. Süllüm Salatası: Bu tarz geleneksel otlardan yemeklerin daha bilinir hale gelmesi için çalışmak gerektiğini düşünüyorum . Süllüm de Adana’nın ev hamınlarının yaratıcılığının bir ürünü. Bu yaratıcılığın yiyecek sektörüne yansımaması ne üzücü nereye gidersek gidelim hep aynı yemekler karşımıza çıkıyor. Sanırım iyi yemek istiyorsak gittiğimiz yerde bir eve konuk olup yemek yememiz gerekiyor. İşte süllüm de o tarz bir yemek. Tarif için resme tıklamayı unutmayın.

süllüm

8. Mahluta Çorbası: Mahluta çorbası daha bilinir bir çorba. Özellikle hazır çorba olarak piyasaya sürülmesi tanınırlığını artırdı(tabi tat olarak monosodyum gulutamattan dolayı bütün hazır çorbalar gibiydi). Benim gibi siz de hazır çorba karşıtıysanız resmi tıklayın ve tarifi deneyin.

mahluta-corbası

2 thoughts on “Adana’nın En Meşhur 8 Yemeği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir